Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 46 чоловік
Офіційне найменування:
Розвазька гімназія Острозької міської ради Рівненської області
Тип навчального закладу:
Установа загальної середньої освіти
Населений пункт:
с. Розваж
Адреса:
35866 Рівненська область, Острозький район, с.Розваж, вул. Центральна №74
Телефон:
+380980308874 (Директор гімназії)
E-mail:
rozvazh.osvita@gmail.com

РОЗВАЖ

IMG_4127

З почутих нотованих фрагментів народних оповідей відомо, що Розваж- заснував київський верховода Розвад, який у княжі часи якось завітав до Острога й згодом подався в околишні мандри, які його безмежно чарували. Одного разу забрів аж до пригоринської висоти, яка полонила його своєю красою.

“Отут, – прорік мандрівник після короткого роздумування, – і буде мій омріяний “град родов а сади, моя ба!» І заповітна мрія кожного воєводи здійснилась, бо по деякому часі тут зросла фортечна оселя, названа його іменем. Крім річки Горині у нарисі “Острог” Розваж- має ряд іменованих реалій. Ось кілька: Андрущики – хуторянські забудови роду Андрущука; Безодні – ландшафт озерець, у назві яких понять “глибинні безодні водоймища”; Баранова – ставок на місці саджалки, яка належала Баранову; Біла глина – колишній хутірець в околиці кар’єру білої глини; Вафельна – урочище, де в 60-их роках спорудили піч випалювання вапна й де сформувалася однойменна назва струмка, котрий використовується для водопою тварин; Вила – північна дільниця села, звідки формується у формі вил дорогі; Вітряний перебій – лугове урочище, яким ніби через лісову галявину проникали вітровії; Вовниця – північний край села, названий за прізвиськом першого поселенця Вовиного, а за іншим роздумом, – місце, де колись гарцювали вовки; Галява – трав’янисто-кущовий простір, де назво утворююче значення “поляна на узліссі або серед лісу”, “прогалина в очереті чи інших рослинах”; Ковби – польова садиба, яку заснував Ковба; Коп’є – висотне урочище, в якому “копали” глину; Кренив – спадистий яр, до якого з криничок, з дощових ливнів “крекотом” збігала вода, а звідси валові, частокольні огорожі, окутані глибокими водоймами, це й старовинні околишні могильники, кургани, знахідки речей доби бронзи, середньовіччя, а в надріччі хутора Озера – ще й останки мамонта. У 1508 році князь Костянтин Іванович Острозький розгромив тут загін татар, після цього побоїща залишився татарський цвинтар, якого зараз не має.

Найдавнішу вістку про Розваж маємо з 10 липня 1545 р. в записі І Архіву князів Сангушків, де скаржиться Олександр Джус за те, що його посланець (“Человек твой розвазский с Розважа”) проявив нетактовність до княжої особи. Польський географічний словник документує Розваж (“ІІОг\^Аг”) під 1577 р. з приводу переліку його податкової данини, збільшення мита за річкові (бендюжні) рейди. У донесенні возного за 1578 р. мовиться про великі спустошення, вчинені татарами в околиці Острога, де серед інших понівечених поселень із спаленими будівлями, ясйрним поневоленням називаються і “Розваже”. Акт 1606 р. повідомляє, що “в селе Розважеве ” проявила себе велика весняна повінь, в наслідок якої зазнали великої шкоди городи, луги, присадибні забудови. Документи часів визвольної війни 1648-1654 років декілька разів згадують “Розваж”, “Розваже” як місце перебування збройних угрупувань селян, війська в протистоянні шляхетським каральним загонам, які грабували, шельмували селян.

У 1753 р. “Розваж” та інші оселі Острозької ординації відходять у власність коронного канцлера Яла Малаховського, управителі котрого значно збільшили податкові збори, розширили на місці лісозрубів, осушених боліт культивовані займи. Видана в Парижі карта Волині за 1769 р. зарисовує це село під назвою “Розвазьє”, а праця М. Теодоровича “Історико-статистическое описание церквей…. ” 1889 р. документує “село Розваж (в народном произношение “вимові” – Розваже) при речке Горине

пробивалася у річку Горинь; Ксьондзова криниця – джерельце води на колишній маєтності “ксьонза” (католицького священика); Лазарі -середпільний хутірець, де проживала родина Лазаря, а за іншою версією, -тут осіли “лазорі”, тобто “жебраки”; Лідавці – польові садиби, основані ніби вихідцями із села Лідари Здолбунівського району; Озера – хутір, де були розміщені господарсько-житлові забудови пана Маркевича; Попівська саджалка, тобто невелике штучне водоймище на території маєтності попа (священика); Святця – урочище з прославленою на всю околицю джерельною криничкою цілющої води, де проводилися освячування життєдайної водяної благодаті; Судаков – саджалка на колишній маєтності Судака, глибокий між висотний яр.

Розваж, як і інші села Західної України, теж зазнав “комісації земель” (об’єднання територіально розрізнених майнових грунтів власників), через що стали зростати хуторянські поселення, а подекуди поодинокі господарсько-житлові забудови. Це спричинювало тенденційну руйнацію суцільних сіл, продовжувало численні назви осілостей, серед | яких були Андрощуки, Біла глина, Клепки, Ковби, Коп ‘є, Кугуни, Лазарі, Лідсівці, Мединські, Стратії, Філшони, Хоми.

Від околиці, де було село Баранівка повертаємо до Острога, звідки в північному напрямку долаємо три кілометри старовинного надрічкового шляху й сягаємо при ньому села Розваж – колишнього оборонного городища, де точились криваві битви з татарами, де зараз понад 205 садиб, 1134 жителі, середня школа, клуб, читальня, побутові виробничі осередки, фермерсько-хліборобські дільниці на розпайованих землях колишнього КСП з площею 1388 га різних культивованих угідь.

Мальовнича висотна околиця Розважа приховала немало реліквій з часів її залюднений у глибоку давнину. Це передусім у центрі села І давньоруське городище із контурами слідів фортечних забудов, де були волости Хоровской”, як таке, що мало 60 дворів, 499 прихожан (6 римокатоликів, 8 євреїв), корчемку, пристань, смолокурню, обширний став. I сільрадою, котра десь у 1959-1961 рр. була ліквідована й лише 1991 р. відновлена.

Отож. Розваж приховував у своїй старовинній назві значення “фортечний населений пункт, до якого мав суттєве відношення чоловік І Розвад, ім ‘я котрого ще однозначно не розкрите вимагає додаткового аналізу.

 

26 квітня - день памʼяті Чорнобильської катастрофи.

У цей день ми віддаємо шану нашим співвітчизникам, Героям атомного фронту, які боролись з наслідками жахливої катастрофи.
У гімназії було проведено загально шкільну виховну годину "Трагедія, яка не дає про себе забути...".
Хвилиною мовчання ми схилили голови в пошані перед тими, чиє життя та здоров’я забрав невидимий ворог – смертоносне радіоактивне випромінювання.

Вічна пам’ять і шана тим, хто ціною власного життя захистив наше майбутнє.

25 квітня у нашому закладі освіти відбувся День цивільного захисту.
Учні та педагогічний колектив закладу удосконалили свої теоретичні знання і практичні навички щодо дій в умовах надзвичайних ситуацій.
Розпочався День цивільного захисту із уроків безпеки. У цікавій та змістовній формі школярів навчали, як діяти у випадку пожежі, виявленні підозрілих предметів, стихійного лиха, підтоплення, повені, під час сильного вітру, грози, буревію, тощо.
Сьогодні основна задача нашої країни – збереження головної цінності – її громадян, їхнього здоров’я і життя. Кожен з нас має право на захист свого життя і здоров’я. Саме цивільний захист має своєю метою захистити населення від небезпечних наслідків екологічних, техногенних, природних і воєнних катастроф.

З 1 по 5 квітня 2024 року у нашій гімназії проходив Тиждень інформатики та технологій.
Протягом тижня учні розгадували загадки, кросворди, ребуси, малювали тематичні малюнки.
Було проведено "Турнір юних інформатиків", брейн-ринг "Незвичайна інформатика", конкурс ерудитів "Комп'ютерний світ", квест "Тест Білборда та кохання в інтернеті". Також учні переглядали презентацію комп’ютерів майбутнього, дізнавалися цікаві факти про інформатику , ознайомились з небезпеками, що можуть виникати під час спілкування в інтернеті.
На уроках технології учні брали участь в кулінарних майстер-класах, розгадували загадки, анаграми, ребуси, займалися благоустроєм території: підбілювали дерева, упорядковувати клумби, висаджували квіти, прибирали територію школи, переглядали презентацію "Всі професії важливі".

09.04.2024 р. в стінах нашого закладу відбулася педагогічна рада. Спілкувалися, обмінювалися досвідом, радилися, обговорювали актуальні проблеми.
У ході педради розглянули такі питання:
✅Про підсумки атестації педагогічних працівників гімназії у 2024 році.
✅Про хід реалізації стратегічного проєкту "Співпраця ЗДО та НУШ: педагогіка партнерства заради дитини".
✅Про роботу над темою "Урок в системі компетентнісного навчання".
✅Про дотримання антикорупційного законодавства у закладі.
✅Про результати самооцінювання освітніх і управлінських процесів за напрямом "Управлінські процеси закладу освіти за 2023-2024 н.р."
✅Практичний психолог дала поради щодо налагодження психологічного клімату у закладі освіти та формування відносин довіри і конструктивної співпраці.

Розвазька гімназія з радістю долучився до весняної толоки. Учні та всі працівники гімназії з ентузіазмом прибирали шкільну територію.
Працюючі поділилися, що їм подобається брати участь у таких акціях, адже вони роблять свій внесок в збереження чистоти довкілля. Всі працювали із великою завзятістю, щоб територія гімназії стала чистою та доглянутою. А по завершенню робіт наші кухарі пригощали всіх смачним обідом.
Весняна толока - це не лише прибирання території, а й чудова можливість для дітей виховати відповідальність за довкілля, берегти природу, навчитися працювати в команді та зробити своє село красивішим.

Стіна
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.